Czy mogę zrobić zdjęcia na fermie?

Wejście na teren fermy bez zgody właściciela obiektu jest niezgodne z prawem i zawsze należy o tym pamiętać. Polskie prawo pozwala natomiast na fotografowanie obiektów (np. nad płotem, z drabiny bądź z oddali).

Zdjęć takich nie wolno publikować ani rozpowszechniać (aby nie narazić się na konsekwencje prawne), ale mogą stanowić podstawę do podjęcia interwencji, w przypadku gdy zarejestrowano na nich łamanie przepisów ustawy o ochronie zwierząt (np. jeśli na fermie znajdują się ranne, chore bądź martwe zwierzęta), uchybienia sanitarne czy środowiskowe (np. brak betonowych wylewek pod klatkami, zalegające odchody, nielegalne odprowadzanie ścieków itd.). Na podstawie zdjęć wykonanych „przez płot” przez członków Inicjatywy na Rzecz Zwierząt Basta! podjęta została interwencja w rzeźni w Witkowie (zakończona odwołaniem Powiatowego Lekarza Weterynarii), skazani zostali pracownicy fermy norek w Giżynie, którzy wyrywali norkom zęby kombinerkami. Uchybienia możliwe do zaobserwowania na fermach futerkowych gołym okiem opisaliśmy w tym artykule: LINK.

Jeśli dysponujecie zdjęciami, na których znajdują się nieprawidłowości na fermie, albo nie jesteście pewni, jak poważne są to nieprawidłowości, prosimy o przesłanie zdjęć na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Chętnie podejmiemy się interwencji w takiej sprawie, nagłośnienia problemu, a także skierujemy odpowiednie pisma do konkretnych inspektoratów. Możemy też zapewnić pełną anonimowość autorom zdjęć.

Po więcej informacji na temat prawnych aspektów fotografowania odsyłamy do artykułów: 

LINK 1

LINK 2

LINK 3

LINK 4